Koncepty zrcadlení

Rozsáhlá skupinová výstava KONCEPTY ZRCADLENÍ obsadila větší část výstavního sálu. Přehlídka 32 zvučných jmen českého umění.

Kdy:

29.01.2021 - 18.04.2021

Kde:

Roudnice nad Labem
Adresa:

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, příspěvková organizace Ústeckého kraje
Očkova 5, 413 01 Roudnice nad Labem
Tel.:+420 416 837 301
galerie@galerieroudnice.cz
www.galerieroudnice.cz

Kurátorka výstavy Magdalena Deverová přibližuje téma zrcadlení jako umělecký princip několika desetiletí. Rozsáhlá skupinová výstava KONCEPTY ZRCADLENÍ obsadila větší část výstavního sálu. Přehlídka 32 zvučných jmen českého umění tematizuje práci s pravidlem osově převráceného či reflektovaného obrazu – tedy s principem zrcadlení, který jako vhodný inspirační zdroj i jako netradiční výtvarný prostředek umožnil rozvinout konceptuální tendence od jejich nástupu v 60. letech až po umění současnosti.

Pod patronací velkorysé výstavní architektury Richarda Loskota se pod klenbou, ale také přímo v ní, odehrává napínavý dialog mezi objekty, site-specific instalacemi, rekonstrukcemi komorních ateliérových prostorových experimentů, fotografiemi a videi předních českých umělců posledních tří generací. Skupinová výstava shromažďující množství děl delšího časového úseku odráží podle slov kurátorky Magdaleny Deverové: „téma obratu českého umění v 60. letech ke konceptuálním přístupům, k participaci a reflexi diváka i okolního prostoru, k instalacím v interiéru i v krajině, kinetismu, akčnímu umění, body-artu a videoartu“. Spojující nití těchto směrů je inovativní přístup k uměleckým materiálům, výtvarným prostředkům a posunutí hranic světa umění do každodenního prostoru. Principy zrcadlení, převráceného či reflektovaného obrazu, polarizace světla nebo fyzikálního zákonu osové souměrnosti byly jedněmi z nástrojů, které umožnily tyto tendence plně rozvinout. Jako atraktivní atribut vizuálních přesahů i jako filosofický, psychologický a antropologický fenomén je zrcadlení v umění stále aktuální.

Seznam zastoupených autorů:
Vladimír Ambroz ▪ Jiří Bielecki ▪ David Böhm / Jiří Franta ▪ Anna Daučíková ▪ Jiří David ▪ Hugo Demartini ▪ Milan Dobeš ▪ Milena Dopitová ▪ Václav Cigler / Michal Motyčka ▪ Katarína Hládeková ▪ Lumír Hladík ▪ Dalibor Chatrný ▪ Magdalena Jetelová ▪ Stanislav Kolíbal ▪ Pavel Kopřiva ▪ František Kowolowski ▪ Radoslav Kratina ▪ Dominik Lang ▪ Richard Loskot ▪ Ján Mančuška ▪ Fabiana Alexandra Mertová ▪ Jan Mlčoch ▪ Pavla Sceránková ▪ Václav Stratil ▪ Kateřina Šedá ▪ Vladimír Škoda ▪ Petr Štembera ▪ Veronika Šrek Bromová ▪ Stanislav Zippe / Vladislav Čáp

Podrobnosti ohledně opatření a přístupnosti výstav veřejností sledujte na: www.galerieroudnice.cz