Podřipsko dětem

Oblast kolem hory Říp je místem s nespočtem zajímavých cílů nejen pro dospělé. I pro malé výletníky je zde toho opravdu mnoho - no přesvěčte se sami...

Hora Říp


Putování začíná na Karlově nám., odkud se průchodem vedle infocentra vydáme do Riegrovy ulice po modré turistické značce. Tato značka nás vede do kopce kolem Kratochvílovy rozhledny do Aleje Svatopluka Čecha. Po minutí rybníčku Vesečáku s ostrůvkem se objeví Vesce, kde je v sezóně možné zapůjčení koloběžek. Na koloběžkách lze zvolit jednu z výletových tras (včetně té, která stoupá až na vrchol památné hory). My však pokračujeme pěšky přes obci Rovné alejí k úpatí Řípu a dále do lesa, kde začíná stoupání na vrchol...

Koloběžkou z Řípu


Nové lákadlo pro turisty na Podřipsku funguje od května do konce září. V půjčovně na úpatí hory Říp si můžete půjčit koloběžky a během půl hodiny si sjedete po modré turistické značce až do Roudnice nad Labem. Po cestě na vás čekají malebné hospůdky a restaurace a také roudnické památky a vinné sklepy. Komu by se zdála trasa krátká, může se vydat po proudu Labe do obce Nučnice, kde se převeze přívozem přes řeku a druhou stranou se vrátí zpět k roudnickému hradu, kde koloběžku vrátí. Tak s pořádným odrazem do toho, těšíme se na vás.

Za divadlem


Sváťa je fenomén. Loutkové Sváťovo dividlo má za mnoho let práce pro nejmenší diváky nashromážděno ve svém repertoáru opravdu slušné množství těch nejkrásnějších pohádkových příběhů. S Broučky, Sněhurkou a sedmi trpaslíky, Třemi prasátky a dalšími tradičními pohádkami Sváťa pravidelně zavítává také do roudnického kulturního domu Říp. Vstupenky můžete zakoupit před představením nebo v informačním centru města.

Tajemné jezírko


Když navštívíte kostel Narození Panny Marie a přilehlý bývalý klášter v Roudnici nad Labem, můžete nejen obdivovat krásnou architekturu, sochy, obrazy a „rajský dvůr", ale třeba také nahlédnout do tajemného podzemního jezírka. Kdo se nebojí, může projít malými vrátky a z jeskyňky se podívat do zatopené sklepní místnosti. Legenda vypráví, že v podzemním jezírku žije zlatá kachnička, která občas snese zlaté vajíčko, tak až zde budete, dobře se dívejte pod nohy...

Levandulová farma Židovice


Říkáte si Francie na Podřìpsku? Ano, je to tak. Nedaleko posvátné hory Říp naleznete kousek Francie manželů Nových s jejich levandulí. Pěstují zde již několik let dva druhy levandule různých kultivarů, ze kterých vyrábí pestrou paletu výrobků. I tyto výrobky dostaly označení ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ regionální produkt©. Takto označené naleznete např. levandulové polštářky s potiskem či ruční výšivkou, plněné výhradně a pouze levandulí, pletené levandulové paličky nebo levandulový hydrolát.

DORTLETKA - Cukrárna & Kavárna


Už jste vyzkoušeli chutě, vůně a atmosféru vídeňské a prvorepublikové cukrárny Dortletka na Husově náměstí v Roudnici nad Labem? Určitě stojí za návštěvu nejen pro svou jedinečnou Dortletku - sněhové pečivo slepované speciálním kávovým krémem a obsypane směsí kávy a piškotů. Tento dortík získal mimo jiné také značku ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ regionální produkt©! V této cukrárně najdete spoustu dalšího mlsání ze široké nabídky zákusků, zmrzlin či limonád a kávy.

Za lidovými řemesly


Na parkovišti pod horou Říp v Prodejní dílně lidových tradic na vás čekají Dílničky pro velké a malé ručičky. Seznámíte se se zpracováním kukuřičného šustí, které má u nás velice starou tradici. Medvídka, ptáčka, zajíce či čertíka budete obalovat v blizně z kukuřice (hnědé vousy). Nechte se překvapit, je to velmi jednoduché i a zábavné. Naučíme vás dělat jednoduchou panenku z listů z palice kukuřice a povíme vám jak tento přírodní materiál zpracovat.

Poznávej s archeology


Víte, jak žili obyvatelé Podřipska v pravěku? Víte, v čem bydleli, jak se stravovali, jak se oblékali a jak pohřbívali své zemřelé? Na tyto otázky najdete odpovědi v Podřipském muzeu, kde si můžete rovněž objednat řadu dalších prohlídek, týkajících se podřipské historie od nejstarších dob až do současnosti.

Další tipy:

Galerie moderního umění Roudnice nad Labem
Na Podřipskou farmu za koníky
Inline v Labe aréně
Za loupežníkem Štětkou

Leták ke stažení