Roudnice nad Labem má nové informační centrum a autobusové nádraží v jednom

V pondělí 30. dubna 2018 zahájilo zkušební provoz nové „Informační a dopravní centrum Podřipska“ na adrese Arnoštova 88, přímo u mostu ve spodní části Karlova náměstí v Roudnici nad Labem.

Kdy:

30.4.2018 - 31.12.2018
Adresa:

Kontakty pro novináře:
Beata Krupová,
krupova@ripops.cz, 412 871 148,
Říp, o.p.s., Očkova 2,
413 01 Roudnice nad Labem

Kontakty na informační centrum:

Informační a dopravní centrum Podřipska
Arnoštova 88
413 01 Roudnice n. L.
www.vyletnarip.cz
infocentrum@vyletnarip.cz
Telefon: +420 412 871 501-2
Facebook

Strategicky výhodná poloha nabízí možnost širokého spektra služeb nejen pro turisty, kteří jej díky jeho umístění dobře naleznou, tak i pro obyvatele Podřipska. Velmi příjemnou novinku představuje prostor v přední části infocentra, který je určen především pro účely autobusového nádraží a čekárny.
„Nejen návštěvníci našeho regionu, ale i zdejší obyvatelé, kteří využívají služeb veřejné dopravy, dostávají možnost důstojného a pohodlného posezení v klidném prostředí. Dobrý výhled na náměstí umožňuje i snadnou kontrolu příjezdu autobusu na nedalekou zastávku. Cykloturisté si zde mohou odpočinout, získat potřebné informace i uschovat svá zavazadla, kola nebo využít dobíjecí stanici pro elektrokola,“ uvedl Vladimír Urban, starosta města Roudnice nad Labem.

„Infocentrum je komponováno jako jeden velkorysý prostor, který vytéká z přilehlého Karlova náměstí a Arnoštovy ulice. Interiér bude přitom velmi střídmý a návštěvník nebude zahlcován kvantem informací. Návštěvník infocentra může na libovolnou dobu spočinout na pohodlném gauči, promluvit s recepční, sednout si na lavici ve tvaru hory Říp nebo napsat zprávu od masivního stolu v zadní části. Každý zde najde svou komfortní zónu,“ uvedl místostarosta František Padělek a doplnil, že se jedná o další z investic města, prostřednictvím jeho organizace, které modernizuje služby města Roudnice nad Labem, jakožto spádové metropole Podřipska. „Investice činila v této fázi více něž 3 mil. Kč z nichž 1,5 mil. Kč uhradilo město ze svého rozpočtu,“ doplnil Padělek.

Informační centrum slouží také jako pokladna a výchozí místo pro návštěvu roudnických památek – prohlídkového okruhu hrad a zámek či věže Hláska. Kromě veškerých turistických informací poskytnutých personálem infocentra a tištěných materiálů, je klientům umožněn přístup k turistickým a dopravním internetovým portálům prostřednictvím tabletů a velkoplošné dotykové obrazovky. V prodejním sortimentu nechybí upomínkové předměty, mapy, turistické vizitky a známky, knihy a další drobné suvenýry. Provozovna infocentra nabízí samozřejmě i předprodej vstupenek Kulturních zařízení města, Ticketportal a dalších.

„Vstříc návštěvníkům vychází jistě i otevírací doba, především fakt, že v turistické sezóně bude provoz infocentra zajištěn od pondělí do neděle. Po dobu zkušebního provozu bude otevírací doba upravována tak, aby co nejvíce odpovídala potřebám klientů,“ vysvětlil místostarosta Jiří Řezníček a připomněl, že náklady na mzdy jsou hrazeny pro letošní rok z rozpočtu města s cílem zvýšit komfort občanů.

Veškeré služby budou během prvních měsíců postupně rozšiřovány a doplňovány. Od poloviny května dojde například k přesunu informačního okénka Dopravy Ústeckého kraje - ČSAD Slaný (z průjezdu pod budovou městského úřadu) do prostor nového infocentra. Další předností je možnost zakoupení výhodných jízdenka Labe-Elbe a dalších síťových jízdenek. Od července zde bude zajištěn i prodej jízdenek PID (IDSK).

„Informační centrum vyrostlo díky fenoménu Labské stezky (cyklostrasy č. 2, EuroVelo 7), která je na území Ústeckého kraje téměř dobudována. Centrum poslouží od začátku sezóny jako celoroční zázemí pro turisty a cykloturisty a je v souladu se strategickým plánem města. Nachází se ve spodní části Karlova náměstí, u křížení cyklotras i pěších turistických tras, mezi vlakovým a autobusovým nádražím,“ uzavřel starosta Urban, celoživotní aktivní cyklista.

V případě získání dotace od Ministerstva pro místní rozvoj ČR je plánováno další rozšíření o tzv. bike point včetně sprch a úschovny v zádní části objektu a jeho atriu, a to ještě do konce letošního roku.

K rozvoji služeb zároveň napomáhá dotační projekt Turistika s výhledem, jehož součástí je rozšiřování turistického a informačního zázemí na Labské stezce a aktualizace cyklistického dopravního značení. V návaznosti na tento projekt byla vybudována cyklotrasa 3102 vedoucí od Labe pod horu Říp a levobřežní trasa 2A z Roudnice nad Labem do Terezína. Pro pěší turisty byla prodloužena modrá turistická trasa vedoucí na Říp a dále přes Mnetěš až do Ledčic (archeopark, expozice venkova). Právě trasám kolem Řípu se budou věnovat prezentace v novém infocentru.

Turistická sezóna 2018 na Podřipsku

V letošním roce budou otevřeny již tradičně hlavní roudnické památky, kterým vévodí prohlídkový okruh románského hradu a Lobkowiczkého zámku. Okruh začíná u základů hradu, pokračuje přímo v jeho útrobách, v nichž návštěvníci nepřijdou ani o možnost ochutnat lobkowiczké víno a končí v barokní části zámku v kapli.

Vstup do okruhu je přístupný z Karlova náměstí, kde se rovněž nachází vinný pavilon Lobkowiczkého zámeckého vinařství. Otevřeno je od dubna do konce října. V průběhu sezóny bude okruh doplněn o expozici vojenské hudby. Další expozice chystáme se správou zámku a Podřipským muzeem jako překvapení během sezóny.

Na nádvoří zámku se kromě každoročních akcí jako je Roudnický košt (9. 6.) a Roudnické vinobraní (8. 9.) uskuteční i řada dalších, jako Roudnický festival – Yo Yo Band, Swingové hody a nově se zde představí i staří známí bratři Čadíkové se svým Kinematografem.

Věž Hláska bude přístupná nově v předem stanovené časy s průvodcem a přibude možnost zakoupit jednotnou cenově zvýhodněnou vstupenku pro okruh hradu a zámku i Hlásky.

Novinkou pro tento rok je hlavní pokladna, jak pro okruh hradu a zámku, tak pro věž Hlásku, umístěna v Informačním a dopravním centru Podřipska, které se nachází jen kousek od vstupu do hradu. Chybět nebudou ani prohlídky Chrámu Narození Panny Marie a Augustiniánského kláštera, přístupné od 1. 6. do 30. 9.

Turisté a návštěvníci akcí budou moci využít sezónní dopravní spojení. Lodní linka 901 z Ústí n. L. do Litoměřic pojede až do Roudnice nad Labem každou sobotu od 30. 6. do 25. 8. 2018 a při mimořádných plavbách, například během koštu a vinobraní.

Pro všechny je pak otevřena Labská stezka, jak se označuje cyklotrasa 2, od Mělníka do Litoměřic a dále do Saska, která vede z Roudnice nad Labem do Litoměřic po pravém břehu. Po levém břehu lze využít cyklotrasu 2A (EuroVelo 7, dříve 3102) směr Terezín. Od loňska je navíc vyznačena odbočka č. 3102 na Říp, na jejíž trase vznikají nové informační tabule.

Pro cyklisty bude připraven „Cyklobus i pro pěší“ do Českého středohoří, který pojede od 2. 6. do 2. 9. 2018, a to každou sobotu a neděli na Mukařov a Kletečnou.
Veškeré informace o jízdních řádech, otevíracích dobách památek a výletech najdete na www.vyletnarip.cz nebo v certifikovaném turistickém informačním a dopravním centru v Arnoštově ulici 88.